AKTUALITY           FOTOGALERIE          KONTAKT         ODHLAŠOVÁNÍ A VÝBĚR OBĚDŮ

levá stra

 

Třída 1. B

Mgr. Drahomíra Čížková

Rozvrh hodin

 

 

PROJEKT KNIHA PRO PRVŇÁČKA POKRAČOVAL

V rámci projektu Kniha pro prvňáčka se děti vydaly do tiskárny v Černé v Pošumaví, do knihovny a knihkupectví v Českém Krumlově. Pro prvňáčky to byl příjemný a hlavně poučný den. Velké poděkování patří paní knihovnici Romaně Ouředníkové.

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.

 

KNIHA PRO PRVŇÁČKA

V tomto projektu pokračujeme dále. Po setkání se spisovatelem Ivo Stehlíkem a ilustrátorkou Lucií Seifertovou se děti pouští do vlastních ilustrací a krátkého textu k obrázku. Opravdu to není pro prvňáčky úplně jednoduchý úkol.

 

VÝSTAVA 100 LET REPUBLIKY

V květnu prvňáčci zavítali na výstavu ke 100. výročí republiky. Tak malí školáci si ještě nepředstaví sto let, ale i oni se svou prací na výstavě podíleli. Děti si vše velice pečlivě prohlížely, četly a určitě si nějaké poznatky z výstavy odnesly.    

 

DEN BLÁZNIVÝCH ÚČESŮ

Duben jsme zakončili CRAZY DNEM. Na hlavách prvňáčků se objevily barvy, květiny, copánky, různé kudrlinky, dokonce zvířátka i duha. V celkovém hodnocení všech zúčastněných skončil Adam Mikeš na krásném 3. místě. Velký dík ovšem patří i maminkám, které se postaraly o tak krásné hlavičky.

 

DĚTI ČTOU DĚTEM

Hned po Velikonocích se prvňáčci připravovali na čtení s kamarády z 9. třídy. Čtení procvičovali každou volnou chvíli. 11. dubna nastal očekávaný den. Prvňáčci četli příběh o tom, proč maminka nechce Adámka. Proč? Protože Adámek zapomněl kouzelné slovíčko PROSÍM. V dalším příběhu včelička zachránila králíčka, neboť i zdánlivě slabý kamarád může být statečnější, než kdejaký silák. Deváťáci na oplátku četli prvňákům ukázky z knihy Drakouni a ještě pro ně vytvořili drakounovské vybarvovací obrázky.

JARO JE TADY

Jaro už je opravdu tady. Přilétl čáp, dorazily první vlaštovky a překrásně vykvetly krokusy. Podívanou v parku jsme si nemohli nechat ujít. Prvňáčci opatrně procházeli mezi květy krokusů a pečlivě je prohlíželi. Zbytek času jsme věnovali čtení, protože budeme číst kamarádům z deváté třídy a nechceme si udělat ostudu.

 

SETKÁNÍ S ILUSTRÁTORKOU

Další částí projektu Knížka pro prvňáčka bylo setkání s ilustrátorem. Paní knihovnice Romana Ouředníková proto mezi obě první třídy přivedla ilustrátorku Lucii Seifertovou. Ta dětem vyprávěla o svém kreslení od útlého věku. Pak si děti zkusily vytvořit vlastní obrázek podle návodu paní Lucie. Práce se všem dařila. Nakonec prvňáčci získali od ilustrátorky jedničku s jejím podpisem.

 

VELIKONOČNÍ TVOŘENÍ

Povídání o Velikonocích a jejich zvycích jsme se věnovali poslední den před těmito svátky. Děti si prohlédly celou řadu malovaných vajíček, kuřátek a různých doplňků, které nám tyto jarní sváteční dny zpříjemňují. Pak nastal čas, kdy si prvňáčci vyráběli velikonoční slepičku. Při práci ukázali svou nápaditost i šikovnost, neboť museli dokreslovat, vybarvovat, stříhat, navlékat, zavazovat a nakonec i hbitě uklízet. Tak  HODNĚ  VESELÉ  VELIKONOCE!

 

VIKINGOVÉ

 … mořeplavci a bojovníci ze severu, kteří ,,doputovali“ na samém konci března až do naší velké tělocvičny. Ukázali všem přítomným bojovou výstroj, výzbroj i civilní šat. Sestavili vojsko z řad našich spolužáků, které pak bylo podrobeno bojovému výcviku. Výborné vystoupení.

 

VELIKONOČNÍ VÝSTAVA

Pár dní před velikonočními svátky se školáci z obou prvních tříd vydali na jarní výstavu do pečovatelského domu. Všechny vystavené výrobky našich důchodců si děti velmi pečlivě prohlédly. S neskrývanou radostí si pak vyzkoušely první samostatné nakupování. Z výstavy odcházely s úsměvem, protože drobnými dárky jistě udělaly někomu blízkému velkou radost. Našim důchodcům posíláme do pečovatelského domu poděkování za příjemně prožité dopoledne.

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.

 

SETKÁNÍ SE SPISOVATELEM

Prvňáčci, ve spolupráci s knihovnou, pracují na projektu, ve kterém vyrábí vlastní knihu. Tentokrát paní knihovnice přivedla opravdového spisovatele Ivo Stehlíka. Ten dětem vyprávěl o své původní práci dřevorubce. I jeho první kniha se jmenuje Dřevorubecké pohádky. Povídal si s dětmi o tom, jak kniha vzniká, od nápadu, psaní, ilustrace ... až po vytisknutí. Za besedu mnohokrát děkujeme panu Stehlíkovi a paní knihovnici Romaně Ouředníkové.

 

DIVADLO KAMARÁD

Chlapci a děvčata z 1. B se zúčastnili vystoupení malého divadla Kamarád. Spolu s ostatními dětmi si někteří prvňáčci dokonce zahráli v pohádkách O veliké řepě, Bouda, budka nebo O Sněhurce. Ve třídě si pak malí herci o svých zážitcích dlouze vyprávěli.

 

PROJEKTOVÝ DEN – 100. VÝROČÍ ZALOŽENÍ REPUBLIKY

Prvňáčci vědí, co jsou narozeniny. Každý z nich již slavil nebo oslaví své sedmé. Vyprávěli jsme si, že narozeniny má i naše republika a letos rovnou 100 let. Jako dárek naší zemi děti vyrobily znak s dvouocasým lvem. Kousíčky krepového papíru zmačkaly do malých kuliček, které pak velmi pečlivě nalepovaly na připravený podklad znaku. Byla to práce velmi piplavá a zdlouhavá. Dárek prvňáčci tvořili téměř dva vyučovací dny, ale výsledek je chvályhodný.

REPUBLIKO, VŠECHNO NEJLEPŠÍ!

 

NA LIPNĚ

Začátkem března jsme si naplánovali rodovánkový den na Lipno, neboť závěr února byl velmi mrazivý. Lipenská ledová magistrála je nejdelší upravovanou dráhou na přírodním ledě, proto se prvňáčci moc těšili na bruslení, klouzání a dovádění na ledu. Počasí se ovšem nedá poroučet. Výrazně se oteplilo, led povoloval… Na Lipno se obě první třídy vydaly v doprovodu starších kamarádů z deváté třídy. Nedovádělo se sice na ledě, ale den si všichni užívali procházkou po březích Lipna.

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.

 

CO S VYROBENÝM PAPÍREM

… to přišla prvňáčkům poslední den v únoru ukázat paní knihovnice Romana Ouředníková. Tentokrát přinesla s sebou pěkné dětské knížky od různých spisovatelů a knížky, které v minulých letech napsali a nakreslili také žáci 1. tříd. Listování v těchto knihách bylo pro děti velmi zajímavé.

 

VÝROBA PAPÍRU

Ve spolupráci s paní knihovnicí Romanou Ouředníkovou se prvňáčci pouští do výroby vlastní knížky. Aby kniha mohla vzniknout, musí si děti vyrobit vlastní papír ze starého novinového. Noviny děti natrhaly na malé kousíčky a paní učitelka Jaroslava Marešová se už postarala o zbytek. Připravila za pomoci mixéru a vody papírovinu a předvedla celý postup výroby … papírovinu zamíchat, nalít na síto, vysát přebytečnou vodu, vyklopit na podložku a nechat sušit. Pak se pustily do práce děti a nakonec po sobě celou laboratoř pěkně uklidily. Paní učitelce Marešové mnohokrát děkujeme.

 

RADOST ZE SNĚHU

V době tělocviku jsme si tak trochu odskočili na sníh zadovádět, zaběhat, vyšlapat cestičky a hurá na oběd.

 

SFÉRICKÉ KINO

To je zkrátka „nafukovací” kino, které přijelo v únoru za svými malými diváky až do školy. Prvňáčci se vyzuli z bačkor, vstoupili do kina, kde byli seznámeni s celkovým průběhem, pohodlně se uložili, světlo zhaslo a Tajemství korálového útesu začalo. Všichni pozorně sledovali úžasný podmořský svět. Na závěr děti hovořily o zhlédnutém filmu a moc si tento způsob kina pochvalovaly.

 

U KRMELCE JE PROSTŘENO

V lednu jsme se s 1. A vydali na společnou vycházku do lesa ke krmelci. Děti se už dlouho těšily. Každý s sebou nesl něco na zvířecí zoubek. Jablka, suchý chléb a rohlíky, mrkev, kaštany, žaludy, objevila se i kukuřice a kus řepy. Cestou si děti povídaly a pomáhaly s taškami dobrot pro zvířátka. Na zpáteční cestě se všichni pořádně proběhli a nechyběla ani koulovačka. Děti z 1. A jsou prima kamarádi.

 

„KOSTÍKA“ SE NEBOJÍME

… protože kostra je velmi důležitá, podpírá naše tělo. Děti si se zájmem poměřily své kostičky s kamarádem Kostíkem a prokoukly ho doslova skrz naskrz.

 

VYSVĚDČENÍ

Pololetí uteklo jako voda a nastalo velké očekávání,... nakonec se prvňáčci těšili z prvního velkého ohodnocení své práce, neboť úplně všichni byli za svou píli pochváleni. Tak hodně školních úspěchů i v pololetí druhém.

 

UČÍME SE LIDSKÉ SMYSLY

Že jich máme pět, to ví dnes každý prvňák. Zkoumali jsme tedy, jak důležitý je pro člověka zrak. Po ukončení pokusu měly děti odpovědět, jaké to je bez zraku. „HROZNÉÉÉ!!!”

 

EVŽEN MEZI PRVŇÁKY

Nedávno se objevil v naší třídě „Evžen“. Děti se okolo něj shromáždily nejdříve s nedůvěrou, ale pak ho doslova rozebraly na součástky. Vždyť kdo jiný může mít doslova srdce na dlani? Myslím, že si chudák ,,Evžen“ po skončení vyučování pořádně oddychne.

 

POHÁDKY TROCHU JINAK

I ranní šero se dá využít při vyučování. Nevšední zážitek měli prvňáčci z promítání pohádek, které jsme si nedávno četli. Hraní s vlastním stínem na závěr všechny moc pobavilo. Ještě že se dá promítačka včas vypnout … Tak zase příště.

 

JEDEN ZA VŠECHNY, VŠICHNI ZA STŮL

… to byl název zábavné náborové show, na které prvňáčci viděli i slavnou stolní tenistku Ivetu Vacenovskou. Všichni si lednové dopoledne příjemně užívali na různých stanovištích, všichni se postavili za pingpongový stůl a skoro úplně všichni se chtějí zapsat do kroužku stolního tenisu. A kdopak se za stůl na tréninku přijde postavit doopravdy?

 

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.

 

TŘI KRÁLOVÉ

Tři králové představují mudrce Kašpara, Melichara a Baltazara, kteří se vydali z východních zemí do města Betléma. I prvňáčci se alespoň chvíli cítili jako králové a královny. Nebyli sice tři, ale rovnou plná třída. A moc jim to slušelo ...

 

VÁNOČNÍ DÍLNY

Úplně poslední den v tomto roce třídu 1. B obsadili jiní spolužáci na vánoční dílnu. Prvňáčci totiž pracovali v jiných třídách, kde vytvářeli spoustu zajímavých výrobků. Po třech vyučovacích hodinách se prvňáčci do své třídy vrátili. Ukázali si vyrobené dárky, popřáli krásné Vánoce, odzvonili maličkými rolničkami konec poslední hodiny a vlastně i konec roku 2017 a honem na prázdniny.

 

VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ …

Čekání na Vánoce jsme si zpříjemnili posloucháním a zpíváním koled, stříháním vloček, zapálením adventních svíček, kreslením obrázků a konečně jsme se dočkali ...

JÁ MÁM Z VÁNOC NEJRADĚJI,
KDYŽ SE DOMA VŠICHNI SMĚJÍ,
KDYŽ SE KAPŘI MRSKAJÍ 
A PRSKAVKY PRSKAJÍ.

Ať štěstí provoní váš dům nejen o Vánocích.

 

MALOSTRANSKÁ ZIMNÍ POHÁDKA

Na tuto pohádku jsme odjeli 11. prosince do divadla v Českém Krumlově.
… prý jeden sněhulák v ulici stačí, ale nakonec se ukázalo, že tam mohou být klidně i tři a dokáží spolu kamarádit.
Prvňáčci se v divadle chovali naprosto ukázněně a za to jim patří veliká pochvala. Dopravu do divadla v Českém Krumlově hradila škola.

 

TŘÍDA PLNÁ ČERTŮ

Konečně se prvňáčci dočkali. Do naší třídy přišel Mikuláš se svou partou a tam už na ně čekali malí rohatí čertíci. Mikuláš je jen trošičku pokáral, ale více pochválil a anděl všechny obdaroval. Prvňáčci milé návštěvě zazpívali písničku. Pak se velcí čerti s těmi malými okamžitě skamarádili a na znamení přátelství každý malý čertík „vyfasoval“ červenou značku na tvářičku. Celý den jsme si moc pěkně užívali.

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.

 

ZDOBENÍ STROMEČKU

1. prosince jsme šli do parku přizdobit vánoční stromek. Nádherné zimní počasí nás příjemně naladilo. Po zdobení se všechny děti pustily do nekonečného dovádění na prvním sněhu. Vůbec nikomu nevadilo, že nemá rukavice, … byl to krásný den.

 

UŽ SE NA VÁS TĚŠÍME

… a nemůžeme se dočkat. Abychom si čekání na Mikuláše s čertem zkrátili a zpříjemnili, pustili jsme se do výroby jejich kamarádů. Nejlépe se vyráběl čert, protože na takovém rohatci není co pokazit. Mikulášovi jsme pěkně nakroutili vousy, ale nejvíce nám dal zabrat anděl. Vše se nakonec podařilo a už se těšíme na ty ,,skutečné".

 

VÝVOJ PÍSMA

Při další návštěvě knihovny se děti dozvěděly, jak se vlastně písmo vyvíjelo, na co všechno a jakým způsobem se dříve psalo. Pomocí obrázkového písma neboli hieroglyfů se prvňáčci podepsali na sádrové destičky. Paní knihovnici R. Ouředníkové moc děkujeme.

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.

 

VARHANNÍ KONCERT

V polovině listopadu jsme navštívili klášter ve Vyšším Brodě. Pan varhaník Aleš Nosek umožnil dětem nahlédnout do tajemství varhan. Ty vyšebrodské tvoří více než 2000 píšťal a patří mezi nejlepší a nejznámější v Evropě. Hraní rukama na dvou manuálech současně s nohama na dřevěných pedálech děti doslova ohromilo. Nakonec si i pár talentů přišlo na své.

 

SKUPINOVÁ PRÁCE

… děti skutečně baví. Jeden poradí druhému, druhý třetímu a úspěch všech čtyř skupin je zaručen. Téměř každý prvňáček natiskl ten správný obrázek k patřičné slabice. 

 

OD SEMÍNKA KE STROMU

Měsíc říjen jsme zakončili celoškolním projektovým dnem. Všichni žáci vytvořili sedm skupin složených ze školáků od 1. do 9. třídy. Děti přivítal pan Jaroslav Kotál a vše mohlo začít. Na 7. stanovištích si i prvňáčci prohlédli paroží, kůži lišky, dalekohled, uplatnili vědomosti z prvouky o listnatých a jehličnatých stromech, zjistili, že máme pět národních parků v republice, poučili se o významu lesa, na vlastní oči viděli nenápadné škůdce lesa, zasadili svůj strom a někteří dokonce odpovídali na všetečné otázky paní reportérky. Za pěkně prožitý den vděčíme Správě městských lesů Vyšší Brod ve spolupráci s Lesy ČR, lesní správa Vyšší Brod. VELKÝ DÍK.

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.

 

   

JAK LESÍČKOVI ULETĚLY VČELY

Během dopoledního vyučování jsme si odskočili na divadelní představení do malé tělocvičny, abychom zjistili, proč Lesíčkovi uletěly včely do bavorského lesa. Všechny odpadky byly nakonec z lesa řádně odstraněny a včelky se Lesíčkovi vrátily.

 

SVÁTEK ZVÍŘAT

… jsme oslavili projektovým dnem. Děti ve skupinách přemýšlely nad pracovními listy, odhalily hada skvrnitého, zpívaly písně o zvířátkách a náladu si ještě vylepšily hodem na cíl. Srnky, žirafy, želvy, hlemýždě nebo housenky vytvořily z podzimních plodů přírody. Svátek si prvňáčci pěkně užívali a zakončili jej výrobou zvířecích masek. Byl to hezky prožitý den.

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.

 

BYLI JSME V KNIHOVNĚ

V říjnu došlo i na návštěvu knihovny. Paní knihovnice Romana Ouředníková seznámila prvňáky s putováním knihy. Tedy od jejího vzniku až do našich rukou. Děti si ujasnily pojmy knihovnice, spisovatel, ilustrátor, tiskárna, knihkupectví, knihovna. Také všem ukázala, jak kniha dopadne u nepořádných čtenářů.

 

ČÍSLA

Známe už celou řádku nejen písmenek, ale i čísel. A umět číslice správně a co nejpřesněji vymodelovat je opravdu pěkná „piplačka“.

 

VLAŠTOVIČKY, LEŤTE

Vlaštovky už před časem odletěly, ale my jich máme ještě pěknou řádku ve třídě. Připravili jsme je na cestu do teplých krajin.

 

PÍSMENKA

V říjnu už ovládají prvňáčci řadu velkých i malých písmen. Tiskací písmena nejen čtou, píší, ale i modelují. Jen tak dál.

 

PADÁ LISTÍ

Padá listí zlaté, rudé,
je ho plná zahrada …

… a také naše třída. Prvňáčci už znají listí dubu, buku, jírovce, dvou druhů javoru, ba i našeho národního stromu – lípy.

 

NA PLNÝ PLYN

Školní rok se nemazlí ani s našimi prvňáčky. Ještě je září a už začínají fungovat na „plný plyn”. Prošli dvouhodinovým kurzem country tanců, stříhají, lepí, skládají, „píší”, cvičí.

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.

 

PO PRÁZDNINÁCH PRVNÍ TÝDEN VE ŠKOLE

V pondělí 4. září zaplnili třídu 1.B noví prvňáčci. Milým maskotem se stal pejsek Bobeš, který bude na malé školáky stále dohlížet. Prvňáčci se již seznámili s prostorami školy. Se správným stolováním ve školní jídelně zatím pomáhají kamarádi z 9.A. Tak hodně pěkných známek a veselých zážitků během celého školního roku.

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.