AKTUALITY           FOTOGALERIE          KONTAKT         ODHLAŠOVÁNÍ A VÝBĚR OBĚDŮ

levá stra

 

Třída 1. B

Mgr. Drahomíra Čížková

Rozvrh hodin

 

 

U KRMELCE JE PROSTŘENO

V lednu jsme se s 1. A vydali na společnou vycházku do lesa ke krmelci. Děti se už dlouho těšily. Každý s sebou nesl něco na zvířecí zoubek. Jablka, suchý chléb a rohlíky, mrkev, kaštany, žaludy, objevila se i kukuřice a kus řepy. Cestou si děti povídaly a pomáhaly s taškami dobrot pro zvířátka. Na zpáteční cestě se všichni pořádně proběhli a nechyběla ani koulovačka. Děti z 1. A jsou prima kamarádi.

 

„KOSTÍKA“ SE NEBOJÍME

… protože kostra je velmi důležitá, podpírá naše tělo. Děti si se zájmem poměřily své kostičky s kamarádem Kostíkem a prokoukly ho doslova skrz naskrz.

 

VYSVĚDČENÍ

Pololetí uteklo jako voda a nastalo velké očekávání,... nakonec se prvňáčci těšili z prvního velkého ohodnocení své práce, neboť úplně všichni byli za svou píli pochváleni. Tak hodně školních úspěchů i v pololetí druhém.

 

UČÍME SE LIDSKÉ SMYSLY

Že jich máme pět, to ví dnes každý prvňák. Zkoumali jsme tedy, jak důležitý je pro člověka zrak. Po ukončení pokusu měly děti odpovědět, jaké to je bez zraku. „HROZNÉÉÉ!!!”

 

EVŽEN MEZI PRVŇÁKY

Nedávno se objevil v naší třídě „Evžen“. Děti se okolo něj shromáždily nejdříve s nedůvěrou, ale pak ho doslova rozebraly na součástky. Vždyť kdo jiný může mít doslova srdce na dlani? Myslím, že si chudák ,,Evžen“ po skončení vyučování pořádně oddychne.

 

POHÁDKY TROCHU JINAK

I ranní šero se dá využít při vyučování. Nevšední zážitek měli prvňáčci z promítání pohádek, které jsme si nedávno četli. Hraní s vlastním stínem na závěr všechny moc pobavilo. Ještě že se dá promítačka včas vypnout … Tak zase příště.

 

JEDEN ZA VŠECHNY, VŠICHNI ZA STŮL

… to byl název zábavné náborové show, na které prvňáčci viděli i slavnou stolní tenistku Ivetu Vacenovskou. Všichni si lednové dopoledne příjemně užívali na různých stanovištích, všichni se postavili za pingpongový stůl a skoro úplně všichni se chtějí zapsat do kroužku stolního tenisu. A kdopak se za stůl na tréninku přijde postavit doopravdy?

 

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.

 

TŘI KRÁLOVÉ

Tři králové představují mudrce Kašpara, Melichara a Baltazara, kteří se vydali z východních zemí do města Betléma. I prvňáčci se alespoň chvíli cítili jako králové a královny. Nebyli sice tři, ale rovnou plná třída. A moc jim to slušelo ...

 

VÁNOČNÍ DÍLNY

Úplně poslední den v tomto roce třídu 1. B obsadili jiní spolužáci na vánoční dílnu. Prvňáčci totiž pracovali v jiných třídách, kde vytvářeli spoustu zajímavých výrobků. Po třech vyučovacích hodinách se prvňáčci do své třídy vrátili. Ukázali si vyrobené dárky, popřáli krásné Vánoce, odzvonili maličkými rolničkami konec poslední hodiny a vlastně i konec roku 2017 a honem na prázdniny.

 

VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ …

Čekání na Vánoce jsme si zpříjemnili posloucháním a zpíváním koled, stříháním vloček, zapálením adventních svíček, kreslením obrázků a konečně jsme se dočkali ...

JÁ MÁM Z VÁNOC NEJRADĚJI,
KDYŽ SE DOMA VŠICHNI SMĚJÍ,
KDYŽ SE KAPŘI MRSKAJÍ 
A PRSKAVKY PRSKAJÍ.

Ať štěstí provoní váš dům nejen o Vánocích.

 

MALOSTRANSKÁ ZIMNÍ POHÁDKA

Na tuto pohádku jsme odjeli 11. prosince do divadla v Českém Krumlově.
… prý jeden sněhulák v ulici stačí, ale nakonec se ukázalo, že tam mohou být klidně i tři a dokáží spolu kamarádit.
Prvňáčci se v divadle chovali naprosto ukázněně a za to jim patří veliká pochvala. Dopravu do divadla v Českém Krumlově hradila škola.

 

TŘÍDA PLNÁ ČERTŮ

Konečně se prvňáčci dočkali. Do naší třídy přišel Mikuláš se svou partou a tam už na ně čekali malí rohatí čertíci. Mikuláš je jen trošičku pokáral, ale více pochválil a anděl všechny obdaroval. Prvňáčci milé návštěvě zazpívali písničku. Pak se velcí čerti s těmi malými okamžitě skamarádili a na znamení přátelství každý malý čertík „vyfasoval“ červenou značku na tvářičku. Celý den jsme si moc pěkně užívali.

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.

 

ZDOBENÍ STROMEČKU

1. prosince jsme šli do parku přizdobit vánoční stromek. Nádherné zimní počasí nás příjemně naladilo. Po zdobení se všechny děti pustily do nekonečného dovádění na prvním sněhu. Vůbec nikomu nevadilo, že nemá rukavice, … byl to krásný den.

 

UŽ SE NA VÁS TĚŠÍME

… a nemůžeme se dočkat. Abychom si čekání na Mikuláše s čertem zkrátili a zpříjemnili, pustili jsme se do výroby jejich kamarádů. Nejlépe se vyráběl čert, protože na takovém rohatci není co pokazit. Mikulášovi jsme pěkně nakroutili vousy, ale nejvíce nám dal zabrat anděl. Vše se nakonec podařilo a už se těšíme na ty ,,skutečné".

 

VÝVOJ PÍSMA

Při další návštěvě knihovny se děti dozvěděly, jak se vlastně písmo vyvíjelo, na co všechno a jakým způsobem se dříve psalo. Pomocí obrázkového písma neboli hieroglyfů se prvňáčci podepsali na sádrové destičky. Paní knihovnici R. Ouředníkové moc děkujeme.

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.

 

VARHANNÍ KONCERT

V polovině listopadu jsme navštívili klášter ve Vyšším Brodě. Pan varhaník Aleš Nosek umožnil dětem nahlédnout do tajemství varhan. Ty vyšebrodské tvoří více než 2000 píšťal a patří mezi nejlepší a nejznámější v Evropě. Hraní rukama na dvou manuálech současně s nohama na dřevěných pedálech děti doslova ohromilo. Nakonec si i pár talentů přišlo na své.

 

SKUPINOVÁ PRÁCE

… děti skutečně baví. Jeden poradí druhému, druhý třetímu a úspěch všech čtyř skupin je zaručen. Téměř každý prvňáček natiskl ten správný obrázek k patřičné slabice. 

 

OD SEMÍNKA KE STROMU

Měsíc říjen jsme zakončili celoškolním projektovým dnem. Všichni žáci vytvořili sedm skupin složených ze školáků od 1. do 9. třídy. Děti přivítal pan Jaroslav Kotál a vše mohlo začít. Na 7. stanovištích si i prvňáčci prohlédli paroží, kůži lišky, dalekohled, uplatnili vědomosti z prvouky o listnatých a jehličnatých stromech, zjistili, že máme pět národních parků v republice, poučili se o významu lesa, na vlastní oči viděli nenápadné škůdce lesa, zasadili svůj strom a někteří dokonce odpovídali na všetečné otázky paní reportérky. Za pěkně prožitý den vděčíme Správě městských lesů Vyšší Brod ve spolupráci s Lesy ČR, lesní správa Vyšší Brod. VELKÝ DÍK.

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.

 

   

JAK LESÍČKOVI ULETĚLY VČELY

Během dopoledního vyučování jsme si odskočili na divadelní představení do malé tělocvičny, abychom zjistili, proč Lesíčkovi uletěly včely do bavorského lesa. Všechny odpadky byly nakonec z lesa řádně odstraněny a včelky se Lesíčkovi vrátily.

 

SVÁTEK ZVÍŘAT

… jsme oslavili projektovým dnem. Děti ve skupinách přemýšlely nad pracovními listy, odhalily hada skvrnitého, zpívaly písně o zvířátkách a náladu si ještě vylepšily hodem na cíl. Srnky, žirafy, želvy, hlemýždě nebo housenky vytvořily z podzimních plodů přírody. Svátek si prvňáčci pěkně užívali a zakončili jej výrobou zvířecích masek. Byl to hezky prožitý den.

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.

 

BYLI JSME V KNIHOVNĚ

V říjnu došlo i na návštěvu knihovny. Paní knihovnice Romana Ouředníková seznámila prvňáky s putováním knihy. Tedy od jejího vzniku až do našich rukou. Děti si ujasnily pojmy knihovnice, spisovatel, ilustrátor, tiskárna, knihkupectví, knihovna. Také všem ukázala, jak kniha dopadne u nepořádných čtenářů.

 

ČÍSLA

Známe už celou řádku nejen písmenek, ale i čísel. A umět číslice správně a co nejpřesněji vymodelovat je opravdu pěkná „piplačka“.

 

VLAŠTOVIČKY, LEŤTE

Vlaštovky už před časem odletěly, ale my jich máme ještě pěknou řádku ve třídě. Připravili jsme je na cestu do teplých krajin.

 

PÍSMENKA

V říjnu už ovládají prvňáčci řadu velkých i malých písmen. Tiskací písmena nejen čtou, píší, ale i modelují. Jen tak dál.

 

PADÁ LISTÍ

Padá listí zlaté, rudé,
je ho plná zahrada …

… a také naše třída. Prvňáčci už znají listí dubu, buku, jírovce, dvou druhů javoru, ba i našeho národního stromu – lípy.

 

NA PLNÝ PLYN

Školní rok se nemazlí ani s našimi prvňáčky. Ještě je září a už začínají fungovat na „plný plyn”. Prošli dvouhodinovým kurzem country tanců, stříhají, lepí, skládají, „píší”, cvičí.

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.

 

PO PRÁZDNINÁCH PRVNÍ TÝDEN VE ŠKOLE

V pondělí 4. září zaplnili třídu 1.B noví prvňáčci. Milým maskotem se stal pejsek Bobeš, který bude na malé školáky stále dohlížet. Prvňáčci se již seznámili s prostorami školy. Se správným stolováním ve školní jídelně zatím pomáhají kamarádi z 9.A. Tak hodně pěkných známek a veselých zážitků během celého školního roku.

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.