AKTUALITY           FOTOGALERIE          KONTAKT         ODHLAŠOVÁNÍ A VÝBĚR OBĚDŮ

levá stra

 

Třída 4. A

Mgr. Ivana Marková

Rozvrh hodin

 

 

Náš školní výlet

Dne 7. 6. 2018 jsme byli na Lipně a tam jsme se setkali s panem Václavem Chalupou. A kdo to vlastně je? Václav Chalupa je veslař, který mimo jiné získal stříbrnou medaili na olympijských hrách. Měl tam loď a všechno nám tam popsal. Potom jsme si zkusili závodit na trenažérech. Pak jsme se rozloučili a šli jsme do botanické zahrady, kde nás provedl pan Václav Voska. Rozdal nám brožurku, ve které byly všechny kytky z té botanické zahrady. Prošli jsme si celou botanickou zahradu, také jsme nakrmili ryby. Při zpáteční cestě jsme byli v obchodě a domů jsme jeli opět vlakem. Výlet byl moc hezký.
                                                                                    Michaela Nosková, 4. A

Václav Chalupa – český veslař

Dne 7. 6. 2018 jsme byli na Lipně na loděnici za Václavem Chalupou. Václav Chalupa je český veslař. Povídal nám, jak získal všechny medaile. Moc se mi to líbilo.
                                                                                        Nela Dojčarová, 4. A

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.

 

Děti čtou dětem

Dne 18. 5. 2018 jsme navštívili třídu 3. A v rámci projektu Děti čtou dětem. Třeťáci nám četli Polednici od Karla Jaromíra Erbena. Poté nám rozdali puzzle s obrázky Polednice. Pak jsme je správně sestavili. Tato akce se mi moc líbila, jak čtení, tak skládání puzzle.
                                                                                        Helena Marková, 4. A

 

Výstava k výročí 100 let od vzniku ČSR ve staré radnici

Ve středu 9. 5. 2018 jsme šli s naší třídou na výstavu do staré radnice. Bylo tam 100 krabiček, ve kterých byly významné události. V další místnosti byly obrázky legionářů. Také tam byla české hymna. A taky jsme si četli o českém legionáři, který se jmenoval Josef Plichta, který byl prapradědečkem naší spolužačky Helenky Markové.
                                                                                          Viky Šenvická, 4. A

 

Děti čtou dětem

V pátek 4. 5. 2018 jsme četli dětem ze 3. A. Vybrali jsme si jeden příběh z knihy Miloše Macourka Mach a Šebestová. Zpestřením čtení bylo například skládání puzzlí. Známou melodii z tohoto Večerníčku nám na flétnu zahrál Tomáš Ouředník, který byl zároveň i moderátorem celého čtení.
                                                                                                      I. Marková

 

Den crazy účesů 30. dubna 2018

 

Výtvarná soutěž na téma INDIÁNI

Do výtvarné soutěže na téma Indiáni bylo odevzdáno 93 obrázků. Soutěže se zúčastnily děti z obou oddělení družiny Základní školy, žáci 4. A, 4. B, 5. A a druháčci Základní školy v Loučovicích. Obrázky doplňují výzdobu dětského oddělení, která byla vytvořena při letošní Noci s Andersenem. Hodnocení prací bylo nesmírně těžké. Uznání patří všem dětem, které malovaly a patří jim i mé poděkování. Zvláštní cena za nejhezčí práce náleží Patriku Trojákovi, Filipu Sojkovi a Terezce Horákové.

4. A                       1. místo       Ríša Štrobl
                             2. místo       Tomáš Ouředník
                             3. místo       Helenka Marková

Text a foto: R. Ouředníková

 

Dopravní výchova

Dne 24. 4. 2018 se ve spolupráci s Městskou policií Vyšší Brod uskutečnila praktická část kurzu dopravní výchovy. V areálu školy u altánu si děti vyzkoušely jízdu zručnosti na kole, každý musel mít povinně cyklistickou helmu. Trasu pro děti připravil strážník Městské policie Vyšší Brod Jaromír Čížek. Nejprve pan Čížek každému žákovi a žákyni zkontroloval přilbu a správně ji seřídil. Poté prohlédl i jednotlivá kola a vysvětlil, co se může stát, když nám například chybí bezpečnostní prvky na řídítkách. Pak už si děti vyzkoušely jízdu přes překážky, což mnohdy nebylo lehké. Pan Čížek rovněž znovu připomněl zásady bezpečného chování cyklisty v dopravním provozu a dětem rozdal reflexní samolepky. Tímto velmi děkujeme panu Jaromíru Čížkovi za přípravu trati a zorganizování celého průběhu akce, která pro nás byla zábavná a zároveň velmi poučná.
                                                                                            I. Marková, tř. uč.

A jak akci hodnotí děti? To nám napsala Michaela Nosková:
Dne 24. 4. 2018 jsme byli na kolech s panem policajtem Čížkem, který nás učil, jak bezpečně jezdit. Příklad: musíme mít ty zacpávky na řídítkách, kdybychom je tam neměli, tak bychom si mohli třeba i rozříznout břicho. Pak nám řekl, jak si pořádně nasadit přilbu a pomohl všem z naší třídy s jejím seřízením. Pak jsme měli překážky, které jsme měli přejet. Jako první byla dřívka, která jsme měli projet, za druhé jsme měli vyjet na prkno, které mělo hrany, a za třetí byly takové drncavé schody a pak jsme objeli kužel a za čtvrté jsme měli slalom, který se zmenšoval, a pak jsme udělali takovou osmičku kolem kuželů a za páté to nejlepší, byla houpačka, to bavilo asi všechny děti. Pak jsme udělali společnou fotku a poděkovali panu Čížkovi. Ještě předtím nám rozdal reflexní samolepky, abychom byli vidět. A pak jsme se rozloučili a šli domů. Bylo to hrozně super!

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.

 

Zajímavá beseda

V pondělí 23. 4. 2018 nás první hodinu navštívil městský policista Jaromír Čížek. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí nejen o činnosti Městské policie ve Vyšším Brodě. Zároveň nám pan Čížek vysvětlil zásady bezpečného chování cyklisty v dopravním provozu.
                                                                                                       I. Marková

 

Agentura Pernštejni - 26. 3. 2018

 

Den vody

Na 22. března připadá Den vody. Žáci a žákyně si vybrali pranostiky, které se týkají vody a napsali je na symbolické kapky, které nám zdobí třídu.
                                                                                                      I. Marková

 

Vítání jara v naší třídě

Před Velikonocemi jsme si zasadili osení. Květináče jsme dozdobili velikonoční dekorací. Moc děkujeme Tomáši Folcovi, který nám přinesl ječmen a pšenici.
                                                                                                      I. Marková

 

Divadlo Kamarádi

V pátek 9. 3. jsme byli v malé tělocvičně a tam jsme se podívali na tři pohádky: O veliké řepě, Sněhurka a sedm trpaslíků, O myšce. Divadlo se nám moc líbilo. V pohádkách si zahráli i někteří žáci. Ríša Štrobl si zahrál psa.                                                                   Michaela Nosková, Ilona Horká, 4. A

 

Projektový den - 100. výročí vzniku ČSR

 

Pěší výlet

Ve středu 7. 3. 2018 jsme v 8:15 hod. vyšli před školu, kde na nás už čekal autobus. Jeli jsme přibližně 15-20 minut. Dojeli jsme do Frymburku. Šli jsme po cyklostezce. Já a Míša Nosková jsme šly s paní učitelkou vepředu. Richard Štrobl během naší cesty sbíral odpadky po lidech, kteří je vyházeli kolem stezky. Paní učitelka ho za to pochválila. Než jsme došli do cíle, zastavili jsme se na dětském hřišti v kempu Modřín. Také jsme se na chvilku zastavili v tělocvičně v Loděnici Lipno. Na Lipně už na nás čekal autobus, který nás odvezl zpět do školy na oběd. Ušli jsme asi 11 km. Byl to nádherný výlet.
                                                                                        Barbora Feltová, 4. A

 

Jak se starám o své zvířátko

V hodině českého jazyka měly děti za úkol napsat a nakreslit, jak se starají o své domácí mazlíčky.
                                                                                                      I. Marková

                 

 

 

Sférické kino

Autoři: Tomáš Folc, Tomáš Ouředník

 

Rej masek v naší třídě

Masopustní tradici jsme dodrželi i v naší třídě. Děti si v hodině pracovních činností vyrobily masky, které jsou nedílnou součástí každého masopustního průvodu a vždy zde měly svůj význam a symboliku. Své masky děti dokončily na Popeleční středu, kterou končí masopustní veselí.
                                                                                                      I. Marková

 

Zimní radovánky

 

"Všichni za stůl" - supershow stolního tenisu 9. 1. 2018

 

Předvánoční čas v naší třídě

 

Mikulášská nadílka

 

Dopravní výchova

Součástí výuky 4. ročníku je DOPRAVNÍ VÝCHOVA, která je zaměřena zejména na chování chodce a cyklisty. V rámci hodin se děti učily poznávat dopravní značky, seznámily se s pravidly silničního provozu – zejména jak a kde jezdit na kole, ověřily si své znalosti o jízdním kole. Vědomosti si zábavnou formou procvičovaly pomocí výukového programu na interaktivní tabuli. Na jaře bude výuka pokračovat praktickou částí ve spolupráci s Městskou policií Vyšší Brod.
                                                                                                       I. Marková

 

Varhany

Šli jsme ze školy do kláštera. Před klášterem jsme chvilku čekali. Pak jsme vešli dovnitř a přišel pán, který nám řekl, co si pro nás přichystal. Nejdřív nám zahrál na varhany, potom nám povídal o varhanách. Pak jsme se šli podívat na malé varhany, paní učitelka je vyfotila. Potom jsme si všichni prohlédli velké varhany, na které jsme si mohli i zahrát. Hrát mohl jenom ten, kdo umí hrát na klavír nebo na piáno. Naše spolužačka Míša Nosková si zahrála na varhany. Potom jsme se rozloučili a šli jsme do školy. Moc se mi to líbilo.
                                                                                        Barbora Feltová, 4. A

Koncert v klášteře

Ve čtvrtek 16. listopadu jsme se učili dvě a půl hodiny a pak nastala ta chvíle. Šli jsme do kláštera, byla sice hrozná zima, ale těšila jsem se. Vešli jsme do kláštera a potom přišel ze schodů pán, který si pro nás připravil program. Posadili jsme se, já jsem si sedla do první řady se sestrou Barčou. Pán nám chvíli povídal o varhanách a pak vyšel po schodech nahoru. Začal hrát na varhany, nejdříve byly hluboké, pak začaly slábnout, až byly nejslabší. Potom jsme se přesunuli k malým varhanám. Byla tam malá komůrka s kabely. Pak jsme šli nahoru po schodech a prohlédli jsme si velké varhany. Pán nám ukazoval, jak se na ně hraje. Někteří z nás si mohli na velké varhany zahrát. Z naší třídy si na ně zahrála Michaela Nosková. Pak jsme se vrátili do školy. Moc se mi v klášteře líbilo. Chtěla bych to znova zažít.
                                                                                        Kristýna Feltová, 4. A

Varhanní koncert

Dne 16. 11. 2017 jsme se byli podívat v klášteře ve Vyšším Brodě na varhanní koncert. Šli jsme společně s třídou 6. A, tudíž nás bylo celkem dost. Když jsme tam došli, tak jsme chvilku čekali, protože před námi šla už 1. A, 1. B a 4. B. Jich tam bylo víc než nás. Když jsme vešli dovnitř, tak jsme se posadili na židle nebo na lavice, které jsou v klášteře. Pak nás pán uvítal a zahrál nám nejslavnější píseň. Poté přišel a povídali jsme si o tom, kdo tu píseň napsal, ale nikdo to nevěděl. Ukázal nám také velké varhany, o kterých jsme se dozvěděli, že mají dva manuály, 41 rejstříků a 2052 píšťal. Já a všichni, kteří umějí hrát na piáno nebo keyboard, jsme si na ně mohli zahrát. Vyzkoušela jsem si to a je to super. Tyto romantické varhany mají výjimečnou krásu svého zvuku. Je to sice jiné než klávesy, ale mamka říká, že skoro nikdo nemá možnost si na takové varhany zahrát. Pak nám pán ukázal ještě malé varhany, které slouží k doprovodu zpěvu, na které také zahrál. Byl tam tajný vchod, ve kterém byly další schované varhany, takže jsme je neviděli. A pak jsme šli zpátky do třídy, na oběd a na odpolední vyučování. Celou akci jsme si všichni moc užili. Bylo to super!!!!!! 

Michaela Nosková 4. A

Klášter

V klášteře jsme byli se 6. A. Povídali jsme si o varhanách. Pak nám náš průvodce zahrál jednu skladbu od Johanna Sebastiana Bacha. Byla moc hezká. V klášteře mají dvoje varhany. Jedny malé a jedny velké. Varhany můžou mít až deset klaviatur. Velké varhany měly jenom dvě klaviatury. Varhany jsou podobné klavíru. Michaela Nosková hraje na klavír, takže si to mohla vyzkoušet. Hrála Vánoce, Vánoce přicházejí. Pak nám pán říkal něco více o varhanách. Potom jsme šli zpátky do školy.
BYLO TO MOC HEZKÉ.                                                       Tomáš Ouředník, 4. A

 

Naše třída

O pracovních činnostech si děti vyrobily „bublinu“ se svým jménem. Společně také vytvořily koláž Naše třída. Vytvořené dílo bude součástí výzdoby třídy.
                                                                                                        I.Marková

 

Projektový den ,,Od semínka ke stromu"

 

Máme rádi zvířata

4. října je Mezinárodní den zvířat. I v naší třídě jsme si tento den připomněli. Každý napsal o svém zvířeti krátký příběh, ke kterému jsme malovali obrázek. Byla to dobrá práce a hlavně ty příběhy. Příběhy jsme pak četli ostatním. Například jeden žák psal o svém psovi, jak zabránil vykrádání. Také jsme se z příběhů dozvěděli, jak se žáci starají o svoje domácí zvířata. Bylo to pěkné. Paní učitelka se i žáků ptala na různé otázky. Byla to jedna z nejlepších prací ve škole.
                                                                                           Lukáš Dvořák, 4. A

 

Návštěva knihovny

V úterý 10. října jsme se vydali do městské knihovny. Paní knihovnice Romana Ouředníková měla pro nás připravený velmi zajímavý program. Nejprve děti ve dvojicích vyplňovaly připravené pracovní listy a pak jednotlivě vyhledávaly knihy na regále podle příjmení autora. Na závěr proběhlo vyhodnocení soutěžního úkolu, s největším počtem bodů zvítězila dvojice Tomáš Ouředník a Ríša Štrobl. V knihovně se nám moc líbilo a těšíme se na další setkání.
                                                                                                        I.Marková
V knihovně to bylo krásný. Mně se líbilo to, jak jsme vybírali z regálů knížky. A také se mi líbilo, jak jsme spojovali a psali.
                                                                                          Tereza Chovancová
V knihovně to bylo super, psali jsme takový test, který byl na body. Ten, kdo měl nejvíc bodů, dostal pytlíček bonbónů.
                                                                                                   Míša Nosková
Měli jsme samostatnou práci ve dvojicích. Bylo to hezké, protože jsem něco nového poznala.
                                                                                                Kristýna Feltová

 

Country tance

V úterý 12. září žáky třetích a čtvrtých tříd přivítal v malé tělocvičně pan Miroslav Procházka, vedoucí tanečního souboru Šumaváček. Děti se naučily několik základních figur country tanců a užily si spoustu legrace.
                                                                                                        I. Marková
Moc se mi to líbilo, country tance byly takové veselé. (Vája Dobrovolná)
Country tance byly super, občas jsme to spletli a byl i milý učitel.
(Tereza Chovancová)
Bylo to zajímavé, protože názvy těch tanců jsou zajímavé, třeba kvapík.
(Michaela Nosková)
Byla to docela sranda, na konci jsem byl unavený, ale jinak super. (Ondra Lacina)

 

Slavnostní otevření dětského hřiště ve Vyšším Brodě

V úterý 5. září jsme se společně s ostatními žáky z prvního stupně a s dětmi z mateřské školy zúčastnili otevření nového dětského hřiště v Lesní ulici. Po úvodním projevu pana starosty Milana Zálešáka jsme zhlédli vtipné představení divadélka Máma a táta s názvem Souboj kouzel. Divadelníci nás do hry zapojili a společně s nimi jsme se pohybovali po celé ploše hřiště. Bylo pro nás připravené i drobné občerstvení. Tímto děkujeme za tento nevšední zážitek, který nám zpříjemnil začátek nového školního roku.
I. Marková

Divadlo bylo o dvou čarodějnicích, které spěchaly na zámek, aby stihly narozeniny princezny Kristýnky. (Kristýna Feltová)
Divadlo bylo krásné a legrační. (Barbora Feltová)
Mně se to divadlo líbilo a jak jsme si hráli. (Ilona Horká)
Představení bylo vtipné a hezké, bylo to hezky udělané. (Tereza Chovancová)

 

Zahájení školního roku

První školní den byl zahájen jako již tradičně u altánu, kde nás po prázdninách přivítala paní ředitelka Marie Nováková společně s panem starostou Milanem Zálešákem. Následně jsme si ve třídě zapsali rozvrh hodin a byli poučeni o bezpečném chování. Do nového školního roku přeji čtvrťákům mnoho úspěchů nejen ve školní práci!                                                                                                                                                                                                I. Marková