Nástup dítěte do MŠ

Již před samotným nástupem dítěte do mateřské školy by mělo proběhnout první neformální seznámení s prostředím mateřské školy a učitelkami. Maminky s dětmi nás mohou po předchozí dohodě navštívit přímo v MŠ při denních činnostech, nebo na zahradě apod. Dítě se tak seznámí s novým prostředím, hračkami a kamarády.

První den v MŠ

Je velkou událostí nejen pro dítě, ale také pro jeho rodiče. Dítě se pochopitelně obává neznámého prostředí a lidí, proto rozhodně nedávejte najevo žádnou nejistotu dlouhým loučením, jelikož dítě okamžitě vycítí vaše rozpoložení a reaguje na něj - nejčastěji pláčem. Dítě ujistěte o vašem brzkém návratu, můžete mu dát s sebou oblíbenou hračku, aby zde mělo něco důvěrně známého z domova. Rozlučte se s dítětem a ostatní už nechejte na pedagogickém personálu, který ví, jak s novým dítětem pracovat! Věřte, že pláč netrvá dlouho a rodiče jsou mnohdy udiveni, když dítě nechce z MŠ domů. Pokud máte možnost, vždy je lépe dobu strávenou v MŠ postupně prodlužovat, to znamená - nejdříve brát děti domů po obědě, po nějaké době prodloužit pobyt i na spaní. Takto si děti lépe zvykají a postupně pochopí a osvojí si režim dne v MŠ. Pro svůj klid si můžete do školy kdykoliv zatelefonovat a na své dítě se informovat. Naším cílem je bezproblémový přechod dítěte z rodinného prostředí do kolektivu.

Stravování a pitný režim v MŠ

Rodiče se mnohdy obávají stravování dítěte v MŠ. V denním programu dětí je čas na jídlo neměnnou a důležitou součástí pobytu. Skladba jídla odpovídá zásadám zdravé výživy, je pestrá a přizpůsobená věku dítěte. Děti do jídla nenutíme, ale snažíme se je vhodně motivovat k tomu, aby neznámá jídla aspoň ochutnaly. Každé dítě jí svým tempem. Je dobře, když se dítě umí najíst lžičkou samo, ale v případě nutnosti děti dokrmíme. Děti si mohou své oblíbené jídlo také přidat. Pitný režim je dodržován rovněž po celý den, děti se mohou napít podle libosti. Mají k dispozici čaj a vodu.

Oblékání dítěte při pobytu v MŠ

Ve třídě je převážně teplo, takže u chlapců stačí ponožky, tepláčky a tričko, u děvčátek je možné též zástěrka nebo sukýnka. Děti se během pobytu v MŠ hýbou, hrají si, cvičí, takže je nevhodné dávat jim oblečení z tuhých a nepoddajných materiálů např. rifle nebo příliš teplé oblečení a obuv s volnou patou. Nejlepší jsou klasické papučky s pevnou patou. Dítě bude rovněž spokojenější a sebevědomější, když nebude muset při oblékání překonávat úskalí různých zapínání a knoflíčků. Děti by měly mít ve skříňce nechystáno také oblečení na pobyt venku. Při výběru oblečení na pobytu venku bereme ohled na roční období a aktuální stav počasí! Osvědčila se nám metoda tzv. „vrstveníˮ, to znamená, je lépe mít co sundat, než nemít co na sebe. Na vycházku nechodíme na módní molo, často si hrajeme na zahradě, chodíme do přírody, takže je potřeba brát v úvahu, že se děti mohou umazat a přizpůsobit tomu stav oblečení a obutí, než dítě nesmyslně hubovat. Ušpiněné oblečení na zahradu nemusíte dítku každý den měnit. Je nutné, aby dítě mělo ve své skříňce veškeré náhradní oblečení, včetně prádla pro případ, když se umaže, polije, pomočí atd. Nejlépe je mít takto připravené oblečení stabilně v tašce a podle potřeby doplňovat. Děti také málokdy své oblečení poznají, takže je třeba, aby měly všechno oblečení označeno svou značkou, případně jménem. Stačí značka fixem na textil, aby i v případě nálezu, bylo zřejmé, komu daná část oděvu patří. Dítě by mělo zvládat základy tzv. sebeobslužných činností, ale je samozřejmostí, že dětem s oblékáním pomáháme. Prosíme o to, abyste i vy dali dětem čas a s oblékáním na ně nespěchali, jak to vídáme často v šatnách. Raději své dítě povzbuzujte a učte je oblékat samostatně.

Design, hosting, cms Reklamní agentura N-atelier © 2018